• Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor Perde Temizliği ve Bakımı 

Yeni perdelerinizi aldınız. Öncelikle umuyoruz ki bizden! Ancak o kadar da kötü olmayalım ve bizden almış olmasanız da sizlere stor perdelerinizin bakımını ve temizliğini nasıl kolayca yapabileceğiniz hakkında bir kaç bilgi verelim.

Eğer stor perdenizi alırken bizleri tercih ettiyseniz bilmeniz gereken ilk güzel haberi vermek isteriz. Luxsol markası adı altında ürettiğimiz tüm stor perde kumaşları temizlenebilir ve bakımı oldukça kolay kumaşlardır!  Ayrıca tüm ürünlerimiz üretim hatalarına karşı 5 yıl motor ve 3 ila 5 yıl arasında değişen kumaş değişimi garantisi altındadır.

Stor perdede mekanizmaya bakım olmaz!

Demeyin! Diyenlere de aldırış etmeyin! Bir çok stor perde bakımları yapılmadığı için neler neler yaşadılar! 

Şöyle anlatalım; stor perdeler bir borunun etrafında kumaşın dönmesi prensibi ile çalıştıkları için, zamanla boruyu döndüren mekanizmaya ortamda bulunan toz tanecikleri yapışmaya başlar. Bu yapışma sonunda perde mekanizması üstünde biriken tozlar mekanizmanın giderek daha da yavaş çalışmasına neden olur. Zincirli(manuel) bir stor perdede bu durum motorlu stor perdeye oranla daha fazla hissedilebilir düzeylere çıkar. Artık perdeyi açmak ve kapamak için gereken güç giderek artmaya başlar. 

Bu bakımı yapmayan/yaptırmayan kullanıcılar, perdeye giderek artan bir güç uygulamaları sonucu perdeyi düşürebilirler ve hatta kırabilirler. Deneyimle sabit gerçeklerden bahsediyoruz! Ve konuyu daha fazla uzatmadan bakıma hemen geçiyoruz! 

-Öncelike stor perdenizi tamamen kapatın ve tavana bağlantı aparatlarından çıkarın. 

Perdenin iki yanındaki boru kapaklarını çıkarın. Temizlemeniz gereken mekanizma zincirin bağlı olduğu taraftadır. 


Ayakları çıkardıktan sonra perde kutusunun içerisinde boruyu göreceksiniz. Boruyu yerinden çıkartın. Mekanizmayı gördünüz! Bir pamuk ya da bez yardımıyla tüm ince noktalarını temizleyin ve bunu yaparken zinciri temizlemeyi de unutmayın!

Kapakları tekrar yerine takın ve perdeyi temiz bir yüzeyin üzerine serin. Kumaş temziliği kumaş boruya bağlı iken yapılmalıdır! 

Perdeyi bulunduğu temiz yüzeyde dikkatlice açın. Kumaş önünüzde ve artık ılık bir su birazcık da sabundan yardım almanın vakti geldi! 

Ilık bir suyun içerisine birazcık sabun koyarak hafifçe karıştırın. Ardından temiz bir bezi hazırladığınız suya batırın ve stor perdeniz üzerinde yavaşça ve çok bastırmadan hareket ettirin.

Tüm perdeyi aynı şekilde temizledikten sonra perdenizi 1-2 saat açık halde kurumaya bırakın. 

Kuruduktan sonra stor perdenizi tekrar yerine monte edebilirsiniz. İşte stor perde temizliği bu kadar basit! Zor değil demiştik!

Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır? 

Bunlarda İlginizi Çekebilir!


Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Stor Perde ölçüsü alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir.

Zebra Stor Perdeler nerelerde kullanılır?

Zebra Stor Perdeler nerelerde kullanılır?

Zebra perdeler, hem şıklığı hem de işlevselliği bakımından bir çok perdeden daha kullanışlıdır. İki katmanlı yapısı ile ister geleneksel perdelerde ki gibi ortamı karartma isterseniz de tül perde gibi güneş kırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Düet Perdelerle Odanız Harika Görünür ve Tasarruf Edersiniz

Düet Perdelerle Odanız Harika Görünür ve Tasarruf Edersiniz

Tarz ve işlevsellikle ilgili sorularınıza ülkemizde her perde sistemi üreticisinden her zaman doğru cevaplar alamayabilirsiniz. Işık kontrolünü ve gizliliği nasıl sağlayabilirim? Elektrik faturasında nasıl tasarruf yapabilirim?